Digiday 20 - AI pod kontrolou

Kategorie: Novinky Zveřejněno: středa 15. květen 2024 Napsal Kamil Kopecký

Pavel Hodál mě pozval k aktivnímu vystoupení na 20. Digiday - AI pod kontrolou a já moc rád jeho pozvání přijal. A myslím, že celá akce dopadla skvěle, posuďte sami.

Pořad Bilance o umělé inteligenci

Kategorie: Novinky Zveřejněno: čtvrtek 11. leden 2024 Napsal Kamil Kopecký

Včera měl premiéru pořad Bilance (Česká televize) o tématu umělá inteligence a její rizika. Moc rád jsem se zapojil do natáčení. Na výsledek můžete mrknout v iVysílání.

Pedagogické dny Hradec Králové - velké díky

Kategorie: Novinky Zveřejněno: středa 15. květen 2024 Napsal Kamil Kopecký

Velké poděkování za možnost stát se keynote speakrem na Pedagogických dnech v Hradci Králové. Řeč byla samozřejmě o příležitostech a rizicích spojených s umělou inteligencí. Pár fotek z mé přednášky najdete zde.

Dějiny Československa ve 20 minutách

Kategorie: Novinky Zveřejněno: čtvrtek 4. leden 2024 Napsal Kamil Kopecký

Moje nová animace usiluje o to vměstnat základní mezníky československých dějin do 20 minut animace - a jak jsem zjistil, je to hodně těžké, protože každé období by vydalo na seriál. Výsledek je věřím použitelný třeba pro ty, kteří si potřebují udělat stručný přehled a hlavně si téma zopakovat. Každopádně pokusil jsem se o to a výsledek je zde.

Videokurz Základy umělé inteligence je tu!

Kategorie: Novinky Zveřejněno: neděle 11. únor 2024 Napsal Kamil Kopecký

Poslední měsíc jsem kromě školení taky natáčel vzdělávací videa o umělé inteligenci a nakonec z toho je videokurz pro pedagogy (a nejenom pro ně)! A je v něm zatím víc jak 5 hodin velmi zajímavých videlekcí s ukázkami a příklady! Myslím, že se kurz povedl a stojí za to. Detaily najdete zde.

Kognitivní zkreslení

Kategorie: Novinky Zveřejněno: středa 3. leden 2024 Napsal Kamil Kopecký

Co jsou to kognitivní zkreslení a jak vlastně fungují? Prozradím v nové animaci na svém youtube kanálu.

Dokáže ChatGPT generovat dezinformační texty, nebo ne?

Kategorie: Novinky Zveřejněno: úterý 23. leden 2024 Napsal Kamil Kopecký

Nástroje generativní umělé inteligence nám toho nabízejí skutečně mnoho, ať už jde personalizované vzdělávání, generování textových, grafických či zvukových výstupů na přání, vysvětlování a objasňování složitých problémů apod. (více zde)

Na druhou stranu lze tyto nástroje také zneužít, např. k tvorbě nejrůznějších podvodných e-mailů (phishing, sextortion) či tvorba nebezpečného software (malware). Nabízí se otázka, co by se stalo, kdybychom pomocí těchto nástrojů (třeba ChatGPT) zkusili vygenerovat např. dezinformační text či grafiku zaměřenou přímo proti konkrétní osobě či instituci. Zafungují zde etické mantinely? A fungují skutečně dokonale? Mrkněte na moje krátké video.

Plaketa od Policie ČR

Kategorie: Novinky Zveřejněno: neděle 10. prosinec 2023 Napsal Kamil Kopecký

7. prosince 2023 jsem na slavnostním ceremoniálu v prostorách Muzea Policie ČR v Praze  z rukou náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování brigádního generála Tomáš Kubíka obdržel bronzovou plaketu. Tato plaketa byla udělena jako výraz poděkování za podporu a dlouhodobou vynikající spolupráci s Policií ČR. Velmi děkuji, moc si toho vážím!

Didaktické zásady v 5 minutách

Kategorie: Novinky Zveřejněno: úterý 23. leden 2024 Napsal Kamil Kopecký

Didaktické zásady jsou základní principy nebo pravidla, která se používají při výuce a vzdělávání. Tyto zásady pomáhají učitelům  efektivně plánovat, strukturovat a provádět výukové procesy. Zahrnují širokou škálu aspektů, jako jsou metody výuky, zapojení studentů, hodnocení a vývoj kurikula. Každý schopný učitel by měl didaktické zásady znát a řídit se jimi. Více v animaci na mém YouTube.

Návštěva Ivana Bartoše

Kategorie: Novinky Zveřejněno: čtvrtek 30. listopad 2023 Napsal Kamil Kopecký

Minulý týden mě navštívil vicepremiér vlády Ivan Bartoš, mrkli jsme spolu do E-Bezpečí a taky do Digidoupěte! Díky za fajn návštěvu, více dáme na web fakulty...