Výsledky našeho nového výzkumu České školy a umělá inteligence už jsou venku

Kategorie: Novinky Zveřejněno: pátek 22. září 2023 Napsal Kamil Kopecký

Včera jsem s kolegy z Microsoftu zveřejnil výsledky našeho výzkumu, který mapoval, jak jsou čeští učitelé připraveni na využívání umělé inteligence. Data jsou velmi zajímavá - přibližně třetina českých učitelů si v posledním roce generativní umělou inteligenci vyzkoušela (především pak ChatGPT) a většina si uvědomuje, že AI má ve výuce své místo, je třeba ale vybavit učitele novými znalostmi a dovednostmi. Více zde.

Interview o kyberšikaně pro Deník N

Kategorie: Novinky Zveřejněno: neděle 2. červenec 2023 Napsal Kamil Kopecký

S Ludmilou Blažkou jsme si povídali o kyberšikaně, útocích na děti i dospělé, hranicích kyberšikany a důvodech, proč děti nebezpečné incidenty nehlásí. Více v rozsáhlém rozhovoru pro Deník N.

Nový miniweb o umělé inteligenci

Kategorie: Novinky Zveřejněno: pátek 18. srpen 2023 Napsal Kamil Kopecký

Především pro začátečníky jsem připravil jednoduché webovky zaměřené na umělou inteligenci a její možnosti, kterou budu postupně upgradovat a vylepšovat. Najdete je na adrese: http://ai.e-bezpeci.cz/

Studenti a učitelé PdF UP navštívili Brusel, přijala je místopředsedkyně Evropského parlamentu

Kategorie: Novinky Zveřejněno: pátek 23. červen 2023 Napsal Kamil Kopecký

S kolegou Michalem jsme rozjeli nový formát akcí pro studenty Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci - zahraniční exkurze za poznáním do zahraničí. V červnu jsme společně s 30 studenty vyrazili např. do Bruselu - na návštěvu Evropského parlamentu. Více v článku na portálu Učitel 21.

Rozhovor pro DVTV s Danielou Drtinovou

Kategorie: Novinky Zveřejněno: neděle 13. srpen 2023 Napsal Kamil Kopecký

S Danielou Drtinovou jsme si v rozhovoru pro DVTV povídali o rizicích, která jsou spojena se sdílením osobních údajů - především fotografií dětí - jejich vlastními rodiči či prarodiči. Na celý rozhovor se můžete podívat přímo na DVTV.CZ, ukázka pak níže po rozkliknutí.

Číst dál: Rozhovor pro DVTV s Danielou Drtinovou

Vivant professores

Kategorie: Novinky Zveřejněno: pátek 23. červen 2023 Napsal Kamil Kopecký

Ve středu 21. června 2023 jsem si v Karolinu převzal od prezidenta Petra Pavla a ministra školství Mikuláře Beka profesorský dekret, moc děkuji všem, kteří mě na cestě podpořili - hlavně mé nekonečně trpělivé ženě! Díky!

Představují loot boxy hazard? A měly by být regulovány?

Kategorie: Novinky Zveřejněno: sobota 29. červenec 2023 Napsal Kamil Kopecký

V novém textu pro E-Bezpečí se věnuji problematice spojené s loot boxy. Co to loot boxy jsou a jak fungují? A měly by být regulovány, případně jak? O tom všem zde.

Kreslenou češtinu využívají

Kategorie: Novinky Zveřejněno: neděle 18. červen 2023 Napsal Kamil Kopecký

Můj cyklus vzdělávacích animací Kreslená čeština, který představuje uživatelům na YouTube vybraná témata z češtiny, sledují desetitisíce uživatelů z celé České republiky - a to včetně žáků základních a středních škol. Moc děkuji za všechny ohlasy, které píšete do komentářů či SZ, vážím si toho! Kreslenou češtinu si můžete vyzkoušet i vy, stačí kliknout!

Co je Mendeley a jak ho můžeme využít?

Kategorie: Novinky Zveřejněno: sobota 29. červenec 2023 Napsal Kamil Kopecký

Mendeley je nástroj pro správu citací, který nám značně zjednoduší tvorbu odborných - především vědeckých textů. Jak vlastně funguje a jak se s ním pracuje? To vše vysvětluji v novém videu na svém YouTube kanálu.

Proč lidé tvoří a šíří dezinformace? (animace)

Kategorie: Novinky Zveřejněno: sobota 17. červen 2023 Napsal Kamil Kopecký

Lidé tvoří dezinformace z nejrůznějších důvodů, např. finančních či politických. Dezinformace se však šíří i v rámci různých druhů vlivových operací vedených ze zahraničí, jejichž cílem je především destabilizovat naši společnost, způsobovat chaos, vyvolávat nedůvěru ke státním institucím a veřejnoprávním médiím. Někdy však lidé šíří dezinformace proto, že jim skutečně věří - myslí si, že šíří pravdivé informace. Mrkněte na mou novou animaci.

Číst dál: Proč lidé tvoří a šíří dezinformace? (animace)