Osobní blog obsahuje nové, ale i starší texty, které jsem v minulosti publikoval třeba na blogu Respektu, webovkách projektu E-Bezpečí a dalších online platformách. Pokud byste chěli převzít některé texty z blogu, tak prosím pouze s výslovným souhlasem, na blogu nejedu v režimu Creative Commons. Díky za pochopení.

Je Powerpoint synonymem pro frontální výuku? Ani náhodou! 

Kategorie: Blog Zveřejněno: neděle 17. září 2023 Napsal Kamil Kopecký

Microsoft Powerpoint je pro mnoho kritiků školství po mnoho let synonymem pro frontální výuku a ti, co Powerpoint ve výuce aktivně využívají, jsou často označováni za “nekvalitní a neprogresivní učitele”, kteří neumí interagovat s publikem a který si před tabulí vedou vlastně jen monolog, aniž by aktivně zapojovali své posluchače do jednotlivých činností, motivovali je, aktivizovali je a naučili je něco nového. Ve skutečnosti však jde o stereotyp, který už dávno neplatí - Powerpoint se (stejně jako učitelská profese) vyvinul a umožňuje toho daleko více než před 10 lety. 

Číst dál: Je Powerpoint synonymem pro frontální výuku? Ani náhodou! 

Využití umělé inteligence ve vysokoškolském vzdělávání (podpora studentů)

Kategorie: Blog Zveřejněno: neděle 3. září 2023 Napsal Kamil Kopecký

Umělá inteligence v posledním roce začíná aktivně zasahovat do vzdělávání na mnoha úrovních, výjimkou není ani vysokoškolské vzdělávání. V dnešním textu se proto zaměřím na možnosti, které umělá inteligence přináší především vysokoškolským studentům (na podporu pedagogů se zaměřím v dalším článku na tomto blogu).

Číst dál: Využití umělé inteligence ve vysokoškolském vzdělávání (podpora studentů)

Je libo video generované umělou inteligencí? Vyzkoušejte třeba Kaiber!

Kategorie: Blog Zveřejněno: středa 23. srpen 2023 Napsal Kamil Kopecký

V posledních měsících se s příchodem pokročilých forem generativní umělé inteligence stala populárními také animovaná videa, která jsou vytvořena na základě konkrétní grafické předlohy (třeba naší fotografie či videa). V dnešním textu si představíme jeden z mnoha nástrojů, který tvorbu těchto videí umožňují. 

Číst dál: Je libo video generované umělou inteligencí? Vyzkoušejte třeba Kaiber!

Využití umělé inteligence při oponování kvalifikačních prací aneb Jak nám může pomoci Bing Chat 

Kategorie: Blog Zveřejněno: pondělí 14. srpen 2023 Napsal Kamil Kopecký

V dnešním textu se podíváme na to, jak by se dala generativní umělá inteligence využít pro podporu tvorby oponentských posudků kvalifikačních prací. Věřím, že tento text může pomoci všem přetíženým vysokoškolským pedagogům, kteří nemají energii na to, aby každý rok přečetli stovky stran kvalifikačních prací velmi různé kvality. Tak pojďme na to.

Číst dál: Využití umělé inteligence při oponování kvalifikačních prací aneb Jak nám může pomoci Bing Chat